Jak vybrat správnou váhu pro trénink

Jádrem každého silového tréninkového programu je cvičení se závažím. Silovým sportovcům jsou proto dobře známé přístroje, jako jsou činky, kettlebelly, zátěžové vesty nebo hrazdy a bradla, které pracují s vahou vlastního těla. Tento typ tréninku je vhodný pro lidi, kteří chtějí tvarovat postavu, spalovat tuky nebo zvyšovat sílu. Pro dosažení kýženého tréninkového cíle je klíčové zvolit správné váhové zatížení.

Technologie má přednost

Mnoho lidí, kteří začínají se silovým tréninkem, přeceňují své schopnosti a berou příliš těžké váhy. To může vést k velmi nepříjemným zraněním, která mohou vést i k tomu, že nebudete moci sportovat vůbec.

Počáteční tréninky s nadměrně těžkými váhami vás mohou odradit od pokračování v tréninku kvůli intenzivní bolesti a nedostatku viditelných účinků. Prvním krokem by proto vždy mělo být naučit se správnou techniku ​​tréninku. Teprve po zvládnutí technických aspektů cviku by měl člověk začít hledat optimální váhu. Ženy si často vybírají příliš lehké závaží, zatímco muži naopak příliš těžké.

Optimální hmotnost

Vybrat perfektní hmotnost není jednoduché, protože záleží na mnoha aspektech. Kromě tréninkového cíle byste rozhodně měli zvážit i konkrétní svalovou partii, kterou chcete procvičovat. Velké svalové skupiny, které vyžadují delší úsilí, vyžadují jiné stimuly než menší svaly, které mají rády krátký, ale intenzivní trénink. V každém případě byste se měli snažit dosáhnout maximální svalové únavy. Nesmí se však zapomínat na techniku. Pokud jsou závěrečná opakování technicky nesprávná, zvažte snížení zátěže. Pokud však při závěrečných opakováních necítíte žádnou svalovou únavu, můžete váhu klidně zvýšit. Po pár trénincích byste neměli mít problém s výběrem správné váhy.

Existují různé tréninkové metody, takže začít v posilovně není vždy jednoduché. Někdy se vyplatí požádat o pomoc trenéra, který vytvoří individuální tréninkový plán šitý přímo na míru potřebám cvičícího.

×

Splátková kalkulačka ESSOX